Battaniye Yıkama

Battaniye Yıkama

Battaniye nasıl yıkanmalı? Battaniyeler Hangi Programda Yıkanır?

Battaniyeler, özellikle soğuk kış gecelerinde ısınmak için vazgeçilmez eşyalar arasındadır.

Ancak cildimiz ile temas eden bu eşyaların temizliği bir hayli önemlidir. Çünkü düzenli ve doğru bir biçimde temizliği yapılmayan battaniyeler, içlerinde mikrop ve çeşitli bakterileri barındırırlar. Bu da insan sağlığı bakımından tehlikeli bir durumdur. Özellikle bebek battaniyeleri, temizlenmeleri konusunda ayrıca bir itina ister. Bunun nedeni ise, bebeklerin ciltlerinin ve bünyelerinin yetişkinlere oranla çok daha hassas olmasıdır. Battaniyeler, sık kullanıldıkları kış aylarında en az 2-3 kez yıkanmalıdır.

Bebek battaniyeleri, vizon battaniye gibi çeşitler de uygun koşullarda yıkandıkları takdirde daha sağlıklı şekilde temizlenebilirler. Battaniye çeşitleri, mümkün olduğunca kuru temizlemede yıkatılmalıdır. Ancak daima kuru temizleme hizmetinden yararlanılamayabilir. Bu nedenle elde veya çamaşır makinasında yıkama gibi yöntemlere başvurulabilir. Fakat battaniye yıkama aşamasında bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çamaşır makinesinde battaniye yıkama battaniyeler makinede yıkanacaksa yıkama derecesine özen gösterilmelidir.. Bu eşyalar, soğuk suda (30-35 derece) yıkanmalıdır. Eğer yünlü, pelüş, polar gibi battaniye çeşitlerinden biri yıkanacaksa, makinenin yünlü özel ayarında yıkanmalıdır.

Sentetik ve pamuklu battaniye çeşitleri ise 30-60 derece sıcaklıklarda yıkanabilir. Bunun yanında güzel kokması için yumuşatıcı da eklenebilir. Ancak bebek battaniyesi çeşitlerinin yıkanmasında kullanılacak olan deterjanların alerji yapmayacak türden olmasına ayrıca özen gösterilmelidir.. Yine kullanılacak olan deterjanın battaniyeden iyice arındırıldığından da emin olunması şarttır. Battaniye yıkama işleminde makinenin devri 500-600 devir arasında ayarlanmalıdır. Bu battaniyelerin hasar görmesinin önüne geçer. Ayrıca battaniyeler çamaşırlığa asılmamalı, serilmelidir.

Elde battaniye yıkama eğer battaniye çamaşır makinesine sığmayacak kadar büyükse, elde de yıkanabilir. Bunun için bir küvet veya uygun büyüklükte bir kap tercih edilebilir. Yıkama sırasında kabın veya küvetin içi 30-40 derece su ile doldurulmalıdır. Ardından deterjan eklemelidir. Yine hijyen açısından bir miktar amonyak da eklenebilir. Daha sonra battaniye suya batırılır ve 1-2 saat bekletilir. Bekletmenin ardından bir süre çitilenir. Kiri akıtılan battaniye, deterjandan bütünüyle arındırılana kadar durulanır ve asılmadan, uygun bir yere serilir.